Tuesday, 12 May 2015

Zvieratá v službách armády - Delfíny

Delfíny, nádherné stvorenia, ktoré nás sprevádzajú už celé veky. Základné fakty, ktoré by sme mohli uviesť sú tie, že sa môžu ponoriť až do hĺbky 260 metrov, majú 100 zubov a celkovo existuje 36 rôznych druhov delfínov, ktoré si postupne našli svoje cestičky do rôznych oblastí našich životov a vďaka svojim schopnostiam sprevádzajú v práci i mnohých profesionálov.

Z úžasných vlastností, ktorými sú delfíny obdarené môžeme spomenúť echolokáciu. Ako uvádzajú stránky National Geographics zvuky, ktoré delfíny skákavé vydávajú „cestujú pod vodou, až kým nenatrafia na objekty. Následne sa odrazia späť k delfínom, ktoré tak odhalia umiestnenie, veľkosť a tvar ich cieľov.“  Práve vďaka echolokácii a ďalším schopnostiam si výskumníci, ako pre dailymail.co.uk uviedla Amy Oliverová, uvedomili, že „cicavce môžu byť cenní asistenti potápačov pracujúcich v otvorených vodách, pretože sú veľmi spoľahliví, adaptabilní a môžu byť trénovaní na vyhľadávanie, detekciu a označenie umiestnených objektov vo vode.

Ako ďalej uvádza Sharon Weinbergerová „delfíny boli vysoko cenenou súčasťou amerického námorníctva niekedy od 60-tych rokov 20. storočia, kedy vojenskí výskumníci pochopili zmysly a schopnosti delfínov.“ Podľa stránok pbs.org cvičenie delfínov pre účely námorníctva „malo dva ciele. Po prvé námorníctvo chcelo študovať podvodné sonarové schopnosti delfínov (...) a po druhé zlepšiť rýchlosť svojich lodí a ponoriek tým, že skúmali, ako sú delfíny schopné plávať tak rýchlo a ponoriť sa tak hlboko."

Spolupráca delfínov (a iných cicavcov) s armádou však aktivistov nenechala dlho pokojných a podľa Oliverovej tvrdili, že delfíny boli používané ako útočné zbrane. No, ako v rokoch 1988 a 1990 uviedla Marine Mammal Commission, tieto obvinenia boli falošné.

Delfíny boli americkým námorníctvom využité v mnohých prípadoch. Ako uviedol John Coté pre SFGate počas vietnamskej vojny práve delfíny „pomáhali chrániť vojenské muničné mólo v Cam Ranh Bay, ktoré bolo opakovane ničené (...) Delfíny boli ďalej privezené do Bahrajnu v roku 1987 k ochrane vlajkovej lode USA zakotvenej v Manama Harbor.“ Ďalej, napríklad v Perzskom zálive boli využité na echolokáciu túlavých torpéd a detekovanie nepriateľských mín. Okrem toho však boli vyslaní aj ako „podvodní agenti“ aj do Iraku. Ako uviedol v roku 2003 John Pickrell pre National Geographic News „trénované delfíny pomáhali nájsť potenciálne smrteľné lodné míny, odhadzovať morské dno v blízkosti prístavu Umm Qasr a ostatných miestach.“ Špeciálny tím sa skladal z ľudských potápačov, bezpilotného podvodného vozidla a delfínov skákavých.

V súčasnosti sa však stále viac uvažuje o poslaní delfínov (a ostatných cicavcov) do predčasného dôchodku a ich nahradením modernou technikou. Tieto úvahy vychádzajú najmä z dôvodu vysokých nákladov, ktoré spoluprácu s delfínmi sprevádzajú ako napr. náklady na veterinárnu starostlivosť, opateru aj na „dôchodku,“ zaistenie prevozu pri väčších vzdialenostiach a pod.

Ako však uviedol James Fallin, hovorca Space and Warfare Systems Command Pacific „vzhľadom k jedinečnej schopnosti morských cicavcov v plytkom vodnom prostredí, existuje niekoľko kritických misií, ktoré vykonávajú, a ktoré nemôžu byť vykonané za pomoci technológií alebo hardvéru v krátkodobom horizonte.“


Podľa stránok angelfire.com „americké námorníctvo má teraz najmenej 130 delfínov a radu ďalších morských cicavcov na svojich hlavných základniach na Havaji, v San Diegu a Key Weste,“ pričom ich základný tréning začína v San Diegu, kde je umiestnený aj U.S. Navy Marine Mammal Program, ktorého úlohou je študovanie vojenského využívania morských cicavcov – hlavne delfíny skákavé a kalifornské tulene, ktorých úlohou je ochrana prístavu, detekovanie mín a pod.

Ako ku koncu minulého roka uviedla Stephanie Grimesová pre ksl.com „ukrajinské námorníctvo oznámilo, že reštartovalo špeciálny vzdelávaní program pre delfíny a ďalšie zvieratá pre vojenské povinnosti, ktoré zahŕňajú plávanie v okolí s pištoľami nasadenými na ich hlavy v prípade, že by sa v Ukrajinských vodách objavil nepriateľský plavec.“  V posledných dňoch informovali i naše médiá o tom, že práve tri z týchto delfínov ušli. Ako však 12.3.2013 pre theatlantic.com uviedol Alexis C. Madrigal „v skutočnosti to bol podvod, ktorý začal s falošnou správou riaditeľa múzea, ktorý dal správu médiu RIA Novosti."


No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.